Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

Athletics

DT Wells
Daniel-Taylor (DT) Wells
District Athletic Director

(502) 570-3004
daniel.wells@scott.kyschools.us

Phone: (502) 570-3004

Email: daniel.wells@scott.kyschools.us

 

KHSAA Bylaws 

KHSAA Physical Form 

NFHS Network Access

Purchase Game Tickets Online 

SCS Drug Testing Policy 

SCS Drug Testing Consent Form 

Student Athlete Accident Insurance Form

Student Athlete Travel Waiver 

Volunteer Approval Form 

Coaches PD on Physical/Emotional Development of Students 

 

2018-19 KHSAA 

State Qualifiers

Girls Golf 

KHSAA Region 8 Golf Regional Champions 

Rylea Marcum

Emma Spencer

Grace Lawler

Katherine Wesley 

Lauren Lusby 

 

Boys Golf

Brody Webb-Individual Qualifier 

 

Football 

Regional Winner 

KHSAA State Finalist 

 

Cross Country 

SCHS Girls Team Regional Top 5 Finish 

SCHS Boys Team Regional Runner Up

 

Bowling 

Region 7 Team Bowling Winner 

Sam Lowery

Bryce Liebenauer

Drake Estepp

Dallin Gibson

Tyler Goodpaster

DaeKwon Christopher

Jay Harris

Evan Queen

Max Lowery

Luke Turner

Sebastian Silva

James Lowery 

Austin Mullannix

Josh Bourne

Ian Miller 

 

Ian Miller-State Individual Qualifier 

Austin Mullannix/Luke Turner-Unified Region 7 Winners

 

Wrestling

State Qualifiers

Truman Galusha

John Hulette

Gus Roberts

 

Swimming

Riette Bloomfield
Izzy Jackson

Becca Montgomery (7th SCMS)
Maddie Zaheri
Kaleb Brannock
Kole Brannock
Evan Hawkins
Zach Wallen
Spencer Wood (Dive)
Tyler Bryan  (Dive)

 

Boys Basketball

11th Region Champions 

 

Archery 

Sophia Bingham-3rd Place
Lucas Kinzer-5th Place

 

Bass Fishing 

Cainaan Halsey
Tyler Sammons 

 

Girls Tennis

11th Region Champions

Olivia Gallagher Singles Winner

Grace Gardner/Raven Jones Doubles Winner 

 

Esports (Team Carnage)

KHSAA League of Legends State Finalist

Riley Clasby

Zach Franks

Leon Pluckett

Justin Southworth

Ethan Williams 

 

Boys Track

3A Region 6 Champions

State Qualifiers 

Caleb Griggs
Bryce Chisley
Ashton Miller
Jeremy Hamilton
Adam Greiving
Silas Emongo
Bryce Hearn
Bryan Hudson
Austin Taylor
Peyton Shotwell
Carter Felton

 

Girls Track 
State Qualifiers 
Bailie Colcord
Amanda Doe
Erin Luckett
Annalee Griffith
Maquoia Raglin
Lacy Murphy
Jemarria Jenkins
Kia Allen
Allison Faircloth
Bre Penney
Reily Ray
Lydia Le'Det
Heather Woodie
Samoria Taylor